Sizi hatırlamasam bile nereden tanıdığımı biliyorum

Sizi hatırlamasam bile nereden tanıdığımı biliyorum

Sadece instagram takip verisinden ne çıkar? Deneyelim mi? Önce bir kendimden bahsedeyim ki sonradan görecekleriniz anlamlı olsun. İzmir doğumluyum, liseye kadar izmirde yaşadım, aşığı yukarı 16 sene ediyor. Sonra pılımı pırtımı toplayıp hafta sonlarım dahil 60 kişilik yatakhanelerde geçecek olan Galatasaray Lisesine geldim. 5 yıl burada kalıp, üniversite için Ankaraya gittim. Burada 3. seneme giriyorum, her ne kadar grafiğe yansımasa da (evet asosyal bir sene) bu yıl İsviçre’de exchangedeydim şimdi teradatayım.

Biraz da veriden bahsedeyim. Elimdeki data basit: instagramda arkadaşlarım kimleri takip ediyor. Pythonla çektiğim için gizli hesapları atladım. Eğer kendinizi göremezseniz bundandır.

Herhangi bir işlem görmemiş
Grafiğin tümü : python ile çekilmiş lauvain algoritması ile modüllenmiş, forceatlas algoritması ile yerleştirilmiş. Düğümler beni takip eden kişiler, bağlantılar onların beni takip eden kişilerinden takip ettiği kişiler

Burada tüm arkadaşlarımın kendi arasındaki ilişleri görüyorsunuz, renklendirmeyi yakınlaştırmayı elimle gerçekleştirmedim. Bağlar bir çekim kuveti oluşturuyor. Her düğüm birbirini bir elektromanyetik kuvete sahipmiş gibi itiyor. Ayrıca grafiğin mekezindeki ben görünmez bir şekilde herkesi merkeze doğru çekiyorum. Yani bu grafikte birine yakın çıkarsanız bilinki o kişiye benim gözümde yakınsınız. Biraz derinlemesine inceleyelim mi?

Örneğin ortadaki cümbüşten biri olarak Mithat Can Ulubay:

Mithat'ın benim arkadaşlarım arasındaki bağları
Mithat’ın benim arkadaşlarım arasındaki bağları

Şu an çoğunuzun anladığı üzere ortadaki cümbüş Galatasaray Lisesinden arkadaşlarım. Bir hayli modularity yüksek bir grup. Herkes birbirini takip ediyor, takip ediliyor, ben de bu grupdan bir çok kişiyi takip etmişim. Aralarında bazı kişiler var ki onların dereceleri ise diğerlerine göre daha yüksek. Ve evet ilk grafikte gördüğünüz o uzaklarda Ankara grubuna yakın olan kişi de Çağlar Demirci.

Galatasaray Lisesi in-degree'ye göre renklendirilmiş
Galatasaray Lisesi in-degree’ye göre renklendirilmiş

Eğer benim arkadaşlarım arasında popülerseniz burada renginiz kırmızıya doğru gidecektir. Ayrıca en popüler kişiler olan Daici Cem Suekedo ile Simge Gence yakın olmanızda bu konuda işaret olabilir. Ayrıca soldan  gruptan ayrılmış olan Güzel Su Bali aslında Robert Lisesinden fakat İzmirli olması ve bizim liseden arkadaşları bulunması onu benim gözümde İzmir İstanbul arası bir arafa sokmuş.

Şimdi diğer gruplara bakalım mesela Ankara grubu:

Ankara grubu, modularity'e göre renklendirilmiş
Ankara grubu, modularity’e göre renklendirilmiş

Hızlı bir şekilde anlaşılabildiği üzere Bilkent’deki arkadaşlarım birbirine aynı şekilde sıkıca bağlı değil. Ayrıca iki farklı grup göze batıyor. Ve evet gerçekten de iki farklı arkadaş grubum var. Biri akşamları beraber olduğum, yurtdan arkadaşlar, diğer bir kısmı ise derslerden tanıdığım bilgisayar mühendisliği öğrencileri. Fakat burada bilgi eksikliğinden kaynaklanan yanlış varsayımlar mevcut. Örneğin İzmirden arkadaşım olan Öykü Yıldırımı, Ata Cücen’i Ankara grubunda göstermiş. Bunun da nedeni onlarla olan görünen tek bağımın aynı zamanda Bilgisayar bölümünden arkadaşım olan Emrehan Tüzün olması.

İzmir grubu daha da dağınık:

Modularity'e göre renklendirilmiş
İzmir grubu, Modularity’e göre renklendirilmiş

Burda gruplar dağınık, aslında çoğu kişiyi tamamen farklı yerlerden tanıyorum, ama onlar birbirini tanımak için benim dışımda yollar bulmuşlar. Ortaokul dershaneden Gönül, Asli, İpek, Gülcan, ortaokuldan Gizem Kaya, Ebru Donk, Mert Deniz Değerli yazlıktan Fatmanur Terzioğlu, Damla Kaman, Miraç Tekelioğlu, Mustafa Özata ve onun sağında abim, dayım ve üç kuzenim. Modularity algoritmamı sadece burada çalıştırsam büyük ihtimalle biraz önce saydığım grupları size söyleyecek.

Ve yeterince bağı olmayan ilkokul arkadaşlarımla birlikte diğer arkadaşlarım:

Diğer
Yeterince bağ bulunmayan giant component’den kopuk gruplar

Yani bana buradan rasgele birini seçip söylerseniz büyük ihtimalle onun dahil olduğu grubu ve onu nereden tanıdığımı ismini bilmeden doğru bir şekilde tahmin edebilirim. Tabi o tek başına gezinenler hariç 🙂