Türkiye 2018 — Enflasyon ve Meyve Sebze Fiyatları

Türkiye 2018 — Enflasyon ve Meyve Sebze Fiyatları

Merhabalar, bu yazıda Türkiye'de pazar fiyatlarını araştırdım. Bulguların ilginç olduğunu düşünüyorum. Sonuçları herkese açabilmek için tüm grafikleri interaktif hazırladım. Mobil için kullanımı ve görünümü güzel olmadığından grafikleri yazı içerisinde statik bırakıyorum. Datayı kendi başına da keşfetmek isteyenler yazının sonuna bıraktığım grafikleri inceleyebilirler.

Bildiğiniz  üzere Türkiye ekonomik olarak zorlu bir dönemden geçiyor. 1 Ocak 2018  tarihinde 1 Amerikan Doları 3.77 Türk Lirası değerindeyken, 31 Aralık  2018 gününü 5.27 değerindeydi. Dolayısıyla 2018 yılında Türk Lirası  Dolar karşısında yaklaşık %29 değer kaybetti. Yıl içerisinde çok büyük  dalgalanmalar görüldü. 7 Ağustos günü saat 5.15 olan dolar kuru 14  Ağustos saat 23.00’da 6.89 idi. Yani 5 gün içerisinde Türk Lirası %24.3  değer kaybetti.

Türk Lirasındaki bu değer kaybı zamanla fiyatlara yansıdı ve bize  enflasyon olarak geri döndü. 2018 yılını %20.30 enflasyon seviyesinde  kapattık. Bu son 15 yılda gördüğümüz en yüksek enflasyon. Enflasyonun en  çok hissedildiği noktalardan birinin gıda fiyatları olduğu söylenmekte.  TUIK’in açıkladığı bilgilere göre Gıda ve Alkolsüz içecekler endeksi  Ocak 2018’den Ocak 2019’a kadar %31 artış gösterdi. (İlgili Excel Tablosu Tüik)

Yukarıda  gösterdiğim grafiği inceleyecek olursanız, özellikle eylül ayından  itibaren gerçekleşen dolardaki düşüş sonrası Ulaştırma,  Konut-su-elektrik ve giyim endekslerinde düşüş olduğunu görebilirsiniz.  Bildiğiniz üzere 2018'in son dönemindeki enflasyon düşüşü de bu sebepten  kaynaklanmakta. Fakat ne yazık ki Gıda Endeksi için aynı durum söz  konusu değil. Gıda fiyatları 2019 ocak ayında gittikçe yükselen bir  ivmeyle artıyor gibi görünüyor.

Gıda  fiyatlarını daha da derinlemesine incelemek için pazar fiyatlarını  görmek önemli. Özellikle de son aylarda çokça gündem olan soğan ve  patatesin fiyat değişimini görebilmek için, İstanbul Hali’ndeki tüm  ürünlerin son 7 yıldaki fiyatlarını görselleştirdim. Yazının sonundaki  grafiklerden istediğiniz meyve veya sebzeleri seçip bunların İstanbul  Hali’ndeki fiyat değişimlerini görebilirsiniz. Örneğin kiraz  fiyatlarındaki mevsimsel dalgalanmayı direkt görebilmenin çok ilginç  olduğunu düşünüyorum

İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlı çalışan Hal müdürlüğü meyve ve sebzelerin günlük fiyatlarını yayınlıyor (Hal Fiyatları). Yazının kalanında kullandığım grafikleri bu verilerle oluşturdum.

Temel  gıdalardan olan patates ve soğanın fiyatlarındaki çok ciddi bir artış  olduğu söyleniyor. Kasım ayının sonlarında stokçuluk iddiasıyla bir çok  depoya baskın yapıldı. Geriye doğru baktığımda bununla ilgili ilk  haberlerin 21 Kasım 2018’den sonra yapıldığını gördüm. Ayrıca 11 Şubat  2019 tarihinde de bildiğiniz üzere tanzim satışlar hayata geçirildi. Bu  olayların fiyatlardaki etkisini gömek için aşağıdaki grafiği  inceleyebilirz. Grafikte ilgili haberleri linkleri de görebilirsiniz.

Mayıs  ayıından bugüne kadarki zarfta, patates soğan fiyatlarındaki standart  sapma sırasıyla 0.62 TL ve 0.91 TL. Grafiklerden de anlaşılacağı üzere,  özellikle tanzim satışlarından sonraki 10 günde keskin düşüş görülmekte.  Bu düşüş Mayıs sonraki dönemin standart sapmasından daha büyük. Bununla  birlikte geçen sene Nisan, Mayıs aylarında 70 kuruş civarında olan  fiyat bugün 2.5 Türk Lirası. Yıllık olarak büyük bir artış söz konusu.  Bu artışın sadece mevsimle açıklanamayacağını eğer tüm grafiği  incelerseniz görebilirsiniz.

Son  olarak aşağıda İstanbul halinde satılan tüm meyve ve sebzelerin günlük  fiyat değişimlerini görebilirsiniz. Örneğin Can Eriği ve kiraz  eksponansiyel bir değişim izlemekte. Aslında bu veriyi kullanarak  pazarcılar için önümüzdeki yılın fiyatlarını tahmin edecek bir model  yapılabilir mi diye düşünmedim değil ama artık başka bir yazıya.  Aşağıdaki grafikleri kurcalarsanız benim görmediğim başka ilginç bir  nokta yakalayabilirsiniz.

Dolar kuru interaktif grafiği:

Fiyat endeksleri interaktif grafiği:

İstanbul Hali Patates/Soğan fiyatları interaktif grafiği

Meyve Sebze tüm tarihi fiyatlar :